Radijo stotis A2
 
Radijo stotis A2
Kultūrinių įvykių kronika

Mūsų ir mūsų draugų sukaktys 2006-siais:

Rheinsbergo Muzikos akademija įsikūrusi netoli Berlyno, buvusioje princo Friedrich'o (XVIII a. I pusė) rezidencijoje
Rheinsbergo Muzikos akademija įsikūrusi netoli Berlyno, buvusioje princo Friedrich'o (XVIII a. I pusė) rezidencijoje
XII a."kabantis" malūnas (netoli Paryžiaus) - Moulin d'Ande istorinio architektūros ansamblio dalis. Senajame dvaro teatre vyksta pianisto virtuozo A.Palėjaus festivaliai
XII a."kabantis" malūnas (netoli Paryžiaus) - Moulin d'Ande istorinio architektūros ansamblio dalis. Senajame dvaro teatre vyksta pianisto virtuozo A.Palėjaus festivaliai

● ● ●
10 metų Radijo stočiai A2
15 metų pianisto Aleksandro Palėjaus festivaliui "Alexandre Paley et ses amis"
15
metų Musikakademie-Rheinsberg
20 metų Kameriniam ansambliui "VILNIAUS ARSENALAS"
50
metų kompozitorei Onutei Narbutaitei
50 metų pianistui Aleksandrui Palėjui
250 metų kompozitoriui Wolfgangui Amadėjui Mocartui
● ● ●
 
 
XI PAŽAISLIO MUZIKOS FESTIVALIS
2006 BIRŽELIS ● LIEPA ● RUGPJŪTIS
http://www.pazaislis.lt
 
 
 

● ● ●
A R C H Y V A S :

 

 
 
Kompozitorės Onutės Narbutaitės autoriniame vakare – premjera

Birželio 12 d. 19 val. kompozitorės Onutės Narbutaitės jubiliejaus proga Vilniaus rotušėje Šv. Kristoforo kamerinis orkestras ir Lietuvos kompozitorių sąjunga kviečia į autorinį kompozitorės vakarą, kuriame skambės ne tik puikiai žinomi kūriniai styginių orkestrui ir vokaliniai kameriniai opusai, bet ir PREMJERA! – naujas kūrinys mecosopranui ir violončelei “Pas de deux” (2006, Jacues’o Préverto žodž.), kurio idėją, pasak kompozitorės, pasiūlė violončelininkas Mindaugas Bačkus.
Onutė Narbutaitė yra viena įdomiausių Lietuvos kompozitorių, Nacionalinės premijos laureatė, mėgstama publikos, jos kūrybą palankiai vertina ir kritika, ir kolegos. Kompozitorė yra pelniusi tarptautinį pripažinimą, jos muzika nuolat sulaukia didelio dėmesio Lietuvos ir užsienio spaudoje, kiekvieno jos opuso premjera yra nekantriai laukiama ir vėliau gausiai aptariama. Pasak vieno žymiausių Amerikos muzikologų Richardo Taruskino, Narbutaitės muzika yra “lėta, mąsli, žavingai lyriška ir paliekanti tiesiog neišdildomą įspūdį”, muzikologas atkreipia dėmesį į "smulkių štrichų prisodrintas", "puikiai orkestruotas" Onutės Narbutaitės faktūras, "į ilgalaikį sąstingį panardinančią nuotaiką" ir drąsiai reziumuoja, kad tai galėtų būti puikus ateities muzikos receptas.
Autorinio vakaro metu Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, vadovaujamas Donato Katkaus, grieš “auksinį” muzikos kameriniam orkestrui repertuarą: “Metabole” (1992), sukurtą Schleswig-Holsteino muzikos festivalio užsakymu, “Opus lugubre” (1991), parašytą po tragiškų sausio 13-osios įvykių, “Sinfonia col triangolo”, Ostrobotnijos kamerinio orkestro užsakytą, įrašytą ir populiarintą kūrinį. Visi šie detaliai “graviruoti” kūriniai – kietas riešutėlis bet kuriam orkestrui.

Vakaro programoje taip pat skambės gana retai atliekama kamerinė vokalinė Onutės Narbutaitės kūryba: “Epitafija” (1993, žodž. Rainerio Maria Rilkes) keturių balsų ansambliui, 2 fleitoms ir klavesinui, “Gesang” trims balsamas, obojui ir vargonams (1997, žodž. Rainerio Maria Rilkes), “Vinco Mykolaičio Putino eilėraštis” fortepijonui ir sopranui (1990) bei naujasis opusas mecosopranui ir violončelei “Pas de deux”. Visiems šiems kūriniams atlikti pasitelkiami subtilūs, netrafaretiniai balsai – Edita Bagdonaitė (sopranas), Nora Petročenko (mecosopranas), Mindaugas Zimkus (tenoras), Ignas Misiūra (bosas), taip pat visa eilė puikių instrumentininkų.

Kompozitorės gerbėjams šis vakaras taps puikia ir ilgai laukta dovana, o retai besiklausantiems naujos muzikos jis gali pavirsti tikru atradimu: pasak žinomo lenkų muzikos kritiko, lietuvių muzikos bičiulio Andrzejaus Chłopeckio, “Onutės Narbutaitės muzika nepaprasta jėga spinduliuoja “natūralų” grožį, betgi taip pat imponuoja racionaliu menu. (…) Onutės Narbutaitės muzikoje intriguoja ir žavi ypatingas ir asmeniškas tonas, individuali ir savarankiška grožio idioma. Jos muzikoje juntamas universalus europietiškas gestas, ši garsų kalba nėra hermetiškas, pašaliniams nesuvokiamas idiolektas. (…) Jautriai ir meistriškai išreikšta Onutės Narbutaitės muzikos žinia yra viena gražiausių tarp tų, kurias šiandien gauna nauja muzika iš jos kartos kūrėjų…”

Orkestro ir MILC inf.

 

 
 
TURECKIO CHORAS:
10 balsų, sukrėtusių pasaulį...

Gegužės 28 d. Vilniuje bei gegužės 29 d. Klaipėdoje išskirtinius pasirodymus surengs pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantis Tureckio choras.

Kolektyvo debiutas įvyko 1990 m. Po dvejų metų jų programa tapo žinoma daugeliui pasaulio šalių. Visi kolektyvo nariai baigę geriausias muzikos institucijas ir kiekvienas sugeba parodyti savo nepaprastus sugebėjimus. Ansamblio susiliejimas, intonacijų virtuoziškumas, tembrų įvairovė, ypatingas stiliaus pojūtis, šou elementai – tokie Michailo Tureckio choro sėkmės komponentai, lydintys jį visuose pasirodymuose.

„Balsų žvaigždynas, kurio kiekvienas - pati Visata“. Taip Tureckio chorą įvardina kritikai ir pasaulio koncertų salių, kuriose pasirodė atlikėjai, publika. Garsiausių pasaulio koncertų salių - Niujorko Carnegie-Hall, Lincoln-Centre, Tadj -Mahal, Vašingtono Capitol, San Marco aikštės Venecijoje, Maskvos Didžiojo teatro, Berlyno Tempodrom, Madrido Karaliaus Rūmų - publika stovėdama plojo atlikėjams.

Tureckio Choras - tai solistų ansamblis, kurių balsų diapazonas aprėpia virš keturių oktavų ir jungia visus gamtoje egzistuojančius vyrų balsus, nuo unikalaus tenoro - altino iki žemiausio boso. Balsais choras gali pakeisti dešimtį muzikos instrumentų. Puikus klasikinis išsilavinimas, muzikinė erudicija puikiai jungiasi su sceniniais, artistiniais atlikėjų duomenimis ir humoru.

Kolektyvo repertuare – per 300 įvairių stilių ir krypčių kūrinių dešimčia pasaulio kalbų. Tarp jų – grupių “Queen”, “The Beatles”, E. L. Vėberio kompozicijos ir žėrintys klasikos hitai.

„Mūsų balsai - tai „Haute Couture“ kolekcija, teigia choro vadovas Michailas Tureckis, kuriam Amerikos muzikos asociacija įteikė ypatingą apdovanojimą - „Auksinės karūnos“ ordiną. Šiuo apdovanojimu pasaulyje gali didžiuotis tik aštuoni atlikėjai.


ATLIKĖJAI:
Kamerinis ansamblis "VILNIAUS ARSENALAS"
Laima Šulskutė (fleita)
Sergejus Okruško (klavesinas)
Rolandas Romoslauskas (altas)
Solistė Joana Gedmintaitė (sopranas)

 
 
 

A T V E L Y K I O K O N C E R T A S,
skirtas Kamerinio ansamblio "VILNIAUS ARSENALAS" kūrybinės veiklos 20-mečiui
2006-04-23 Vilnius, Taikomosios Dailės muziejus, 16 val.
W.F.Bach'o, Ch.W.Gluck'o, W.A.Mozart'o kūriniai ir
2006 m. lietuviškos p r e m j e r o s :
M.Urbaitis - Capriccii fleitai, altui ir klavesinui
V.Laurušas -„Muzika keturiems“ sopranui, fleitai, altui ir klavesinui

 
 

Ar kada nors teko vienu ypu išklausyti visus Ludwigo van Beethoveno koncertus fortepijonui?
Ar kada nors teko vienu ypu juos visus atlikti?

Pirmasis klausimas, spėjame, surinks daugiau Jūsų teigiamų atsakymų, nei antrasis. Ko gero, į antrąjį teigiamai galės atsakyti tik pats šios beprotiškų mastelių idėjos autorius amerikietis pianistas virtuozas Aleksandras Palėjus ir šiame “amžiaus projekte” stoiškai pasiryžęs dalyvauti maestro Gintaras Rinkevičius su savo vadovaujamu LVSO orkestru. Šio didžiojo muzikinio maratono, vyksiančio Vilniaus Kongresų rūmuose, startas – š.m. kovo 23-čią dieną , finišas – kovo 24-tą.

50-tojo gimtadienio proga pianistas Aleksandras Palėjus savo klausytojus džiugina neįprastais jubiliejiniais renginiais. Tradiciškai Moulin d’Ande (netoli Paryžiaus) vyksiančiame jau penkioliktame Aleksandro Palėjaus vardo festivalyje “Alexandre Paley et ses amis” taip pat bus stulbinančių akimirkų: - visos W.A.Mozart’o fortepijoninės sonatos per vieną dieną ! Visi kiti septyni koncertiniai vakarai – ansamblinis muzikavimas su visais be išimties kolegomis atlikėjais, į festivalį susirinksiančiais iš viso pasaulio.
Pažįstančius Palėjų, beprotiška šio festivalio dvasia nebestebina – ir taip aišku – repeticijos naktimis, o miegui – likusios vos... pora valandų !
Kuo vyresnis yra atlikėjas, tuo daugiau jis spinduliuoja išmintimi ir patirtimi, tuo daugiau moka įvairių techninių triukų. Tačiau išlikti amžinai jaunam – tai taip pat didžiulis menas, reikalaujantis didžiulių dvasios ir fizinių pastangų. Jų tėra vienetai. Vienas jų – neprilygstamasis Aleksandras Palėjus.

© 2013 Radijo stotis A2® e-sprendimas: IDILES